#ŁączyNasPamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim

Spread the love

19 kwietnia 2024 roku przypadała 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Było ono odpowiedzią na zarządzoną przez Niemców akcję ostatecznej likwidacji resztek dzielnicy żydowskiej w stolicy okupowanej Polski.Do bohaterskiej walki przeciw niemieckim oddziałom wojskowym i policyjnym, stanęli słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i MarkaEdelmana oraz  Żydowskiego Związku Wojskowego pod wodzą Pawła Frenkla. W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. Walka była wyrazem protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę, a także wyrazem heroicznego buntu. Polskie Państwo Podziemne wspierało powstańców, dostarczając im broń, amunicję i żywność, jednocześnie przekazując światu informację o męstwie i heroicznej walce. Nierówny bój trwał kilka tygodni. Zakończył się krwawą pacyfikacją oraz ostateczną likwidacją getta. Zginęli bądź zostali wywiezieni do obozów zagłady wszyscy jego mieszkańcy. Symbolem zagłady getta w Warszawie było wysadzenie przez Niemców 16 maja 1943 roku Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil – kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

19 kwietnia b.r uczniowie IX LO im. C. K. Norwida w Częstochowiewłączyli się w upamiętnienie rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Rozdawaliwłasnoręcznie przygotowane żonkile jako  symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.Tym samym społeczność naszej szkoły oddała hołd bohaterom powstania. Zwieńczeniem obchodów był montaż słowno-muzyczny poświęcony tragedii żydowskich powstańców  nadany przez szkolny radiowęzeł.

Działania upamiętniające 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowali nauczyciele historii.