Kapsuła Czasu

Spread the love

Niecodzienna uroczystość miała miejsce w IX Liceum Ogólnokształcącym  im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ścianie przylegającej do szkolnej biblioteki złożono Kapsułę Czasu.

W jej wnętrzu umieszczono: książkę z jubileuszu 50-lecia szkoły w 2015 roku, przesłanie Pana Dyrektora Krzysztofa Wachowiaka, przesłanie Samorządu Uczniowskiego, wiersz Pana Profesora Janusza Strojca: „Łuk Wolności”, prace uczniów zawarte w Pomyślunkach Literackich, pod redakcją Pani Profesor Marleny Karewicz, zapis lekcji otwartej na płycie DVD, która miała miejsce w lutym 2018 roku: „Głos młodych Polaków w narracji o Holokauście i tragedii narodu polskiego w czasie II Wojny Światowej”, Akt Wiary przygotowany przez szkolny zespół katechetów, podpisy złożone przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, magnes Samorządu Uczniowskiego, zdjęcie grupowe społeczności szkolnej, gwizdek nauczyciela wychowania fizycznego, a także Informator Turystyczny Miasta Częstochowy. Ponadto, w kapsule znalazły się materiały przekazane przez Delegaturę Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie: plakat „Patriotyczne impresje”, zaproszenie na podsumowanie projektu: „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, oraz zakładka do książki: 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, z treścią Hymnu Narodowego.

Intencje organizatorów, przekazał w swym przesłaniu Pan Krzysztof Wachowiak Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie:

„Szanowni Przyjaciele z przyszłości. Słowa, które do Was kieruję,  przyszło mi wypowiedzieć w szczególnym momencie dziejowym, gdyż w roku, w którym świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie walczyli i oddawali życie, żeby wyzwolić Polskę, która na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Dzięki ich  poświęceniu, my, dziś żyjący, jesteśmy wolni, możemy swobodnie posługiwać się językiem polskim, chodzić do polskiej szkoły i po prostu cieszyć się życiem. To wyjątkowy dar, który powinniśmy i chcemy jak najlepiej wykorzystać, szczególnie, że wszystko wokół nam w tym sprzyja. Żyjemy w czasach intensywnego rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego. Najnowsze urządzenia ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Jednakże my wiemy, że nie tylko taki aspekt życia jest ważny. Wiemy, że wielkie znaczenie ma poczucie świadomości narodowej i własnej tożsamości, czyli kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Chcemy patrzeć w przyszłość, ale „nie burząc przeszłości ołtarzy”, jak to mówił poeta Adam Asnyk.

Minione pokolenia musiały walczyć o Polskę i składać jej ofiary z własnego życia. My mamy szczęście żyć w warunkach pokoju i możliwości, by spokojnie budować własne szczęście. Wiemy jednak dobrze, że można je znaleźć nie w dobrach materialnych, nie we władzy ani nie w karierze, ale w służeniu drugiemu człowiekowi,  w otaczaniu go należnym mu szacunkiem, gdyż jak pisał patron naszej szkoły, Cyprian Kamil Norwid: „Każdy w sobie cień pięknego nosi i każdy z nas tym piękna pyłem”. 

Kończąc, chciałbym Wam przekazać słowa Jana Nowaka – Jeziorańskiego: Sobie służy się najlepiej,  kiedy służy się innym. Mam nadzieję, że za sto lat, w zapewne innym już i jeszcze bardziej nowoczesnym świecie, nie stracą one na swojej aktualności”.

Kiedy nastąpi otwarcie specjalnego pojemnika? Inicjatorzy wydarzenia, czyli cała społeczność uczniowska, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji  i obsługi, a także przyjaciele szkoły, liczą na to, że stanie się to dokładnie za 100 lat, czyli w czwartek 11 listopada 2118 roku.

 Postscriptum:  Wszystkie osoby, które znalazły się na wspólnym zdjęciu zapraszamy za dwadzieścia pięć lat do szkoły, aby zrobić kolejne zdjęcie.