Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2020 roku

Spread the love

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą !
Łańcuch żywych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem […].
Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
Z ludów jedyny ty lud czystych dłoni,
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż tym zwycięża jeno, że się broni […].
Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym można być: Sobą !”.

Leopold Staff „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów”. 
Jędrzej Moraczewski

            Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.   Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone, przywrócone je w roku 1989.
Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność i niepodległość nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.


Dziękuję chórowi szkolnemu, solistkom: Julii Dobosz, Basi Urbańczyk, Matyldzie Szymczyk, Oliwii Świąć, Natalii Maj, pianiście Michałowi Kapicy, za uświetnienie Narodowego Święta Niepodległości pieśniami. Dziękuję  Jankowi Świderskiemu, dzięki któremu, pieśni te mogły wybrzmieć.
                                                                                              Agata Strzelczyk