Izba Pamięci Narodowej

Spread the love

Nasza społeczność po raz kolejny dowiodła wierności wobec nauki Cypriana Kamila Norwida, który powiedział: Przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej.


Otóż, na przełomie listopada i grudnia 2019 roku w murach IX LO powstała

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ.

Mieści się w sali języka polskiego nr 122 na drugim piętrze i zajmuje ledwie tylną ścianę klasopracowni, jedną i tylną, ale jakże symboliczną i jakże bogatą w treści. Oto w rzekomym brzozowym lesie znajdują się ważne dla nas – Palaków znaki. Stary regał wypełnił się ilustracjami pięknych, ale i dramatycznych bitewnych chwil naszych przodków. Od góry spoglądamy na zwycięskie: Grunwald i Kircholm, potem powstanie kościuszkowskie, następnie romantyczne zrywy niepodległościowe i wielkie, chwalebne dla nas, potyczki XX wieku. Obok siebie wynotowane są: bitwa o Anglię, pod Monte Cassino i powstanie warszawskie. Brzozowa gablota robi wrażenie.
Po środku naszej patriotycznej i wspomnieniowej ściany rosną wysokie brzozy, a przed nimi stoi brzozowy katyński z Matką Boską i Chrystusem z raną od pocisku widoczna z tyłu głowy.
Tuż obok okien znajduje się tryptyk niepodległościowy poświęcony OJCOM NASZEJ WOLNOŚCI, a nad ich portretami brzmi napis: Niepodległość znaczy wolność.
Środek górnej przestrzeni wypełniają portrety niezwykłych Polaków: wodzów, żołnierzy, polityków, mężów stanu i artystów, których działalność miała charakter narodowy.


Ekspozycję przygotowali uczniowie klas: IIIf, IcP i IdP pod kierunkiem i z pomocą pani dyr. Marleny Karewicz i pani prof. Katarzyny Bodziachowskiej, którym serdecznie dziękujemy.


Nasza szkolna IZBA PAMIĘCI zdobyła I miejsce w konkursie ogłoszonym przez częstochowski Urząd Miasta.