”A to Polska właśnie, czyli 100 twarzy Niepodległej”

Spread the love

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, włączając się w obchody stulecia Niepodległej, rozpoczynamy dzisiaj projekt ”A to Polska właśnie, czyli 100 twarzy Niepodległej”. Celem projektu jest prezentacja sylwetek ciekawych i ważnych postaci w literaturze, historii, kulturze, sztuce, matematyce, biologii, sporcie i wielu innych dziedzinach. Sylwetek, których działalność pozostawiła pozytywny, twórczy ślad w świadomości Polaków.

Równolegle na stronie szkoły oraz w bibliotece szkolnej  będą też prezentowane ważne, mądre cytaty z tekstów , które w ostatnich latach znalazły się wśród tekstów Narodowego Czytania, a więc z „Wesela”, „Quo Vadis”,” Lalki”, „Pana Tadeusza”, dzieł Fredry i „Przedwiośnia”( które będzie czytane w tym roku 8 września).

Portrety osób będziemy prezentować w audycjach przez radiowęzeł szkolny, na stronie zamieszczane będą tylko wzmianki o nich. Jako pierwszych przedstawiamy Patronów roku 2018.

Zbigniew Herbert. Poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk, kawaler Orderu Orła Białego , pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku. Urodził się 29 października 1924 we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie.

Irena Sendlerowa(z domu Krzyżanowska) urodziła się 15 lutego 1910 r. w Warszawie,  zmarła

12 maja 2008 r. w Warszawie. W czasie wojny uratowała tysiące dzieci. Wciąż powtarzała, że to za mało.

“Za naprawianie świata” to nagroda jej imienia przyznawana nauczycielom , którzy uczą i wychowują      w duchu tolerancji.

 

 

  Każdy może wziąć udział w projekcie i  zgłosić swoją propozycję, swoją „twarz” Niepodległej. Propozycje sylwetek ważnych i ciekawych Polaków można zgłaszać do pani Jagody Kotas-pomysłodawczyni i koordynatorki projektu.

Zapraszamy.

Cytaty

Na początek proponujemy, cokolwiek aktualny, cytat z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego:

„…dwie są tylko na ziemi sprawy nieśmiertelne i niepodlegające zepsuciu śmierci: wiekuisty powrót kwiatów na wiosnę i odtworzenie ich powrotu na ziemię w wierszach poetów”(cz.I Szklane domy)