Regulamin rekrutacji 2021/22

Spread the love

REGULAMIN REKRUTACJI DO CZTEROLETNIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

IX Liceum Ogólnokształcącego im Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie

ROK SZKOLNY 2021 / 2022

Opracowała komisja rekrutacyjna

Zatwierdził Dyrektor IX LO mgr Krzysztof Wachowiak

Ustala się następujące zasady przyjęć absolwentów klas ósmych do IX LO im  C.K.Norwida w Częstochowie.

Komisja rekrutacyjno-kwalifikacyjna

Rekrutację przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjno – kwalifikacyjna powołana przez zarządzenie wewnętrzne dyrektora IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie.

  • Kandydaci w Częstochowskich szkołach dokonują rejestracji internetowej do trzech szkół publicznych. W obrębie jednej szkoły mają możliwość wyboru dowolnej liczby oddziałów;
  • Rejestrację kandydatów spoza systemu elektronicznego prowadzą szkoły pierwszego wyboru;
  • Dokumenty należy dostarczyć w białej wiązanej teczce opisanej wg. wzoru Załącznik 1 (do pobrania na stronie szkoły w PLIKI DO POBRANIA w dziale rekrutacja).

Teczka musi zawierać:

  1. Wniosek wydrukowany z systemu elektronicznej rekrutacji (wniosek może zostać złożony również drogą elektroniczną poprzez system rekrutacji, podpisany profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym).
  2. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych lub tytułu laureata konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.22 ust.2 pkt 8 ustawy o systemie oświaty lub tytułu laureata konkursu dla uczniów szkół i placówek artystycznych przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, którego organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 53 ust. 1 )zgodnie z art.132 Prawa Oświatowego).
  3. Opinię wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną w tym publiczną poradnię specjalistyczną, w sprawie pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadpodstawowej – dotyczy kandydatów posiadających taką opinię.
  4. Świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu zewnętrznego – dostarczyć w wyznaczonych przez Śląskiego Kuratora Oświaty terminach.

Uwaga! Kandydaci zwolnieni z egzaminu zewnętrznego dostarczają kopię zwolnienia z egzaminu wystawioną przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

  1. 3 zdjęcia legitymacyjne– podpisane: Imię, Nazwisko, PESEL(dostarczyć po ogłoszeniu list zakwalifikowanych).
  2. Kartę zdrowia – wydaną w szkole (dostarczyć po ogłoszeniu list zakwalifikowanych).
  3. Jeżeli kandydat spełnia kryterium:
  • Kandydat ma problemy zdrowotne, ograniczające możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzone opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej
  • Kandydat spełnia jedno lub więcej kryteriów: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą – wymienionych w art. 131 ust. 2. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.) zgodnie z art. 134 ust. 4 tej ustawy.

musi koniecznie dostarczyć wraz z podaniem:

  • Opinię wydaną  przez  poradnię  psychologiczno-pedagogiczną   w  tym  publicznej   poradni   specjalistycznej  o problemach zdrowotnych ograniczających możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia.
  • Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (wzór oświadczenia – załącznik nr 2)
  • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511)
  • Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem(wzór oświadczenia – załącznik nr 3, załącznik 3b)
  • Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 697, 1292 i 2217 oraz poz.107 i 416)

Ważne daty w postępowaniu rekrutacyjnym

od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r. do godz. 15.00

  • Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami z wyłączeniem szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe 

od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. do godz. 15.00

  • Złożenie wraz z dokumentami wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych (klasa 1s

od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r. do godz. 15.00

  • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje
    Dokumenty wymagane mogą być składane w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły, którą kandydat ukończył. Można również dostarczyć oryginały.

od 1 czerwca 2021 r. do 14 czerwca 2021 r.

  • Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej do klasy sportowej  
    II termin do 8 lipca 2021 r. (II termin dla kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu lub prób sprawności w pierwszym terminie, nie później jednak niż w terminie poprzedzającym podanie do wiadomości list wyników)
    ostateczny termin podany zostanie na stronie szkoły  – dla kandydatów z Częstochowy oraz spoza Częstochowy 

do 17 czerwca 2021 r.

  • Podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej 
    Dla kandydatów, który z przyczyn niezależnych od siebie nie mogli przystąpić do sprawdzianu lub prób sprawności w pierwszym terminie  do 9 lipca 2021 r.

22 lipca 2021 r.

  • Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

od 23 lipca do 30 lipca 2021 r. do godz. 15.00

  • Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej

2 sierpnia 2021 r. – do godz. 14.00

  • Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych

do 3 sierpnia 2021 r

  • Opublikowanie przez właściwego Kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych

 

Rekrutacja uzupełniająca

W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2021/2022, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).

Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe)

Przyznawanie punktów w postępowaniu rekrutacyjnym

  • O kolejności przyjęć do klasy pierwszej decyduje liczba uzyskanych przez kandydatów punktów rekrutacyjnych.
  • Maksymalna liczba punktów jaką może uzyskać kandydat do klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego wynosi 200 pkt.
  1. liczba punktów za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, dwóch obowiązkowych przedmiotów wybranych przez szkołę w zależności od klasy –  72 pkt.
  2. ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 pkt.
  3. inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie– 21 pkt
  4. liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty  –  100 pkt.

Punkty za świadectwo

  • Liczba punktów możliwych do uzyskania za oceny z zajęć edukacyjnych wynosi maksymalnie 72 pkt. Punkty oblicza się według następujących zasad:
  1. ocena celująca – 18 pkt.
  2. ocena bardzo dobra – 17 pkt.
  3. ocena dobra – 14 pkt.
  4. ocena dostateczna – 8 pkt.
  5. ocena dopuszczająca – 2 pkt.
  • Punkty są przyznawane za oceny z czterech zajęć edukacyjnych, których rodzaj zależy od ukierunkowania danej klasy:

– klasa 1a biologiczno-chemiczna: język polski, matematyka, biologia, chemia

– klasa 1b biologiczno-chemiczno-matematyczny: język polski, matematyka, biologia, chemia

– klasa 1c matematyczno-fizyczno-informatyczna: język polski, matematyka, fizyka, informatyka

– klasa 1d matematyczno-informatyczno-językowa(angielski): język polski, matematyka, język angielski, informatyka

– klasa 1e klasa ekonomiczna: język polski, matematyka, geografia, język angielski

– klasa 1f klasa humanistyczna: język polski, matematyka, język angielski, wiedza o społeczeństwie

– klasa 1s język polski, matematyka, biologia, geografia.

UWAGA!!! Kandydaci do klasy sportowej zobowiązani są do rejestracji w systemie naboru elektronicznego do 31 maja 2021 r. do godz. 15.00 i złożenie wniosku.

UWAGA!!! W naborze elektronicznym kandydaci do klasy 1s zobowiązani są przystąpić w podanym terminie do testu sprawnościowego. Test wraz z punktami opublikowany są na stronie szkoły w dziale REKRUTACJA.

UWAGA!!! W przypadku nie wyselekcjonowania odpowiedniej grupy kandydatów Dyrekcja IX LO im C.K.Norwida w Częstochowie zastrzega sobie prawo do wyznaczenia dodatkowego terminu testów sprawnościowych. Każdy kandydat przystępuje do testów tylko raz. 

– W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przy czym za uzyskanie z:

1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym – przyznaje się po 35 punktów,

b) bardzo dobrym – przyznaje się po 30 punktów,

c) dobrym – przyznaje się po 25 punktów,

d) dostatecznym – przyznaje się po 15 punktów,

e) dopuszczającym – przyznaje się po 10 punkty;

2) wybranego języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym – przyznaje się 30 punktów,

b) bardzo dobrym – przyznaje się 25 punktów,

c) dobrym – przyznaje się 20 punktów,

d) dostatecznym – przyznaje się 10 punktów,

e) dopuszczającym – przyznaje się 5 punkty

– W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1, oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z danego przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty oraz którego dotyczy zwolnienie.

– W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1 pkt 2, ocenę z języka obcego nowożytnego oraz ocenę z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust. 3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty, z tym że przeliczane są na punkty odpowiednio wyższa ocena z języka obcego nowożytnego lub wyższa ocena z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów, o których mowa w art. 44zu ust. 3 pkt 4 ustawy o systemie oświaty.

Punkty za szczególne osiągnięcia

  • Za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym pracy na rzecz środowiska szkolnego, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w szczególności działalność na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu (aktywna współpraca z domem dziecka, hospicjum, organizacjami charytatywnymi) lub działalność na środowiska szkolnego zwłaszcza w międzyszkolnych organach samorządów młodzieży, samorządzie szkolnym, organizacjach młodzieżowych lub udział w projekcie (programie dydaktyczno – wychowawczym o zasięgu co najmniej wojewódzkim, realizowanym na terenie szkoły, potwierdzony osiągnięciami ucznia przyznaje się 3 pkt.
  • Za wszystkie szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, liczba punktów możliwych do uzyskania przez kandydata wynosi maksymalnie 18 pkt.
  1. uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
    • tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt,
    • tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt
    • tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt;
  1. uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim albo turniejem o zasięgu ogólnopolskim:
  • tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 10 pkt,
  • tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 4 pkt,
  • tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 3 pkt;
  1. uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt,
  • dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt,
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt,
  • tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 pkt,
  • tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt,
  • tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 pkt;
  1. uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem albo turniejem, o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim:
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 10 pkt;
  • dwóch lub więcej tytułów laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 7 pkt;
  • dwóch lub więcej tytułów finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 5 pkt;
  • tytułu finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 7 pkt;
  • tytułu laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 3 pkt;
  • tytułu finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej – 2 pkt;
  1. uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt. 1–4, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
  • międzynarodowym – 4 pkt;
  • krajowym – 3 pkt;
  • wojewódzkim – 2 pkt;
  • powiatowym – 1 pkt;
  1. W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach.

Punkty za egzamin ósmoklasisty

  • Liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu ósmoklasisty
    wynosi maksymalnie 100

Wynik egzaminu ósmoklasisty przedstawiony w procentach dla części egzaminu mnoży się przez 0,35 z:

  • języka polskiego,
  • matematyki,

oraz 0,3

  • języka obcego nowożytnego
  • W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub jego części, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy, oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, w sposób określony w 8 ust. 1-3 rozporządzenia z dnia 16 marca 2017r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym.

Informacje dodatkowe

  • Uczniowie są przyjmowani do wybranego oddziału danej szkoły w kolejności zgodnej z sumą uzyskanych punktów, aż do wyczerpania planowanego limitu miejsc. W klasie 1s punkty za osiągnięcia ze świadectwa i egzaminu sumowane są z 0.5*punkty za próby sprawności fizycznej.
  • Wyniki kwalifikacji ogłasza się przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Liceum.
  • Po ogłoszeniu list kandydatów zakwalifikowanych, osoba zakwalifikowana potwierdza wolę uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
    Nieprzekazanie wyżej wymienionych dokumentów jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w danej szkole i skreśleniem go z listy uczniów. Wyniki rekrutacji ogłasza się przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do Liceum
  • W terminach określonych w art. 158 Prawa Oświatowego rodzic prawny kandydata lub kandydat pełnoletni może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznej szkoły.
  • Uzasadnienie sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata lub kandydata pełnoletniego z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
  • Rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może wnieść do dyrektora publicznej szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  • Dyrektor IX LO im Cypriana Kamila Norwida rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w ust. 3, w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

Rekrutacja uzupełniająca

  • Rekrutacja uzupełniająca do wszystkich szkół ponadpodstawowych przeprowadzana jest w przypadku posiadania wolnych miejsc.
  • Wyniki tej rekrutacji (w szkołach objętych systemem elektronicznym) administrator systemu rekrutacji wprowadza do systemu elektronicznego po jej zakończeniu.