Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Spread the love

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku nasza szkoła również przystąpiła do akcji .

Akcja Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.

Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia, do końca swego życia, w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby…

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.Tegoroczna edycja akcji Żonkile dedykowana jest w szczególności cywilom. Organizatorzy w szczególny sposób chcą  opowiedzieć o ich cichym oporze – tak samo bohaterskim jak ten z bronią w ręku. Wśród 50 tysięcy osób przebywających w getcie byli bojownicy, którzy zapisali się w zbiorowej pamięci. Jednak większość skazanych na getto to byli zwykli ludzie, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy i przesiedleńcy. To ich historiom poświęcone są tegoroczne obchody.

Wydarzeniom rocznicowym towarzyszą słowa Romana Kenta: „Nie bądź obojętny”. Organizatorzy obchodów, i my wszyscy, chcemy aby słowa te stały się naszym codziennym zobowiązaniem. Sięgamy w przeszłość nie tylko, by uhonorować losy ludzi tamtego czasu, ale też poddać refleksji wydarzenia w trosce o naszą współczesność.

Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć